Offering you a complete choice of products which include 20 hp screw air compressor, 10 hp screw air compressor, 40 hp screw air compressor, 60 hp screw air compressor, 20 hp air coold tank mounted air compressor and 10 hp screw compressor.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Horse Power | 20 HP |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Dimension | 780x780x1210 mm |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Flow Rate | 91 CFM |
| Compressor Noise Level (Db) | 63db |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Noise Level | 68 db(A) |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Pressure | 5 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Dimensions (L x W x H) | 34 x 26 x 44 inch |
| Weight (kg) | 400 kg |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Compressor Speed | 2900 RPM |
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power(HP) | 30 |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brands | INSPAIR |
Minimum order quantity: 1 Piece
Inspair Pneumatic India Private Limited Is One Of The Leading Of Wholesaler Service Provider Of Air Compressor, Screw Air Compressor And Air Receiver Tank Etc, Since 2020 In Ahmedabad, Gujarat
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 60 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Pressure | 10 Bar |
| Brand | Inspair Pneumatics |
| Dimensions (L x W x H) | 1500x1000x1380 mm |
| Weight (kg) | 825 Kg |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 68 db(A) |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| I Deal In | New Only |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
Inspair Pneumatic India Private Limited Is One Of The Leading Of Wholesaler Service Provider Of Air Compressor, Screw Air Compressor And Air Receiver Tank Etc, Since 2020 In Ahmedabad, Gujarat
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Inspair Pneumatic |
| Motor Power | 20 HP |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Horse Power (HP) | 20 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Pressure | 25 bar |
| Power Source | Electric (3-Phase) |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Warranty | 1 Year Comprehensive |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Maximum Flow Rate | 40 cfm |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Is It Portable | No |
| Horse Power(HP) | 10 |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 30 hp |
| Horse Power(HP) | 30 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Rental Available | Yes |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
₹ 10000 / Unit Get Latest Price
| Service Location | All India |
| Service Type | Screw Air Compressor Maintenance Service |
| Service Mode | Offline |
| Payment Mode | Offline, Online |
| Feature | Cost Effective |
Vishal Patel (Owner)
Inspair Pneumatic India Private Limited
91, 0, Shreenath Industrial Estate, S.P. Ring Road, Ranasan, Nana Chiloda
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India