We are a leading Wholesaler of mild steel compressed air dryer, air dryer, air dryer compressor and refrigerated air dryers from Ahmedabad, India.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Compressed |
| Voltage | 220 |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Dryer Horse Power | 2 HP |
| Minimum Output Dew Point | -30 C |
| Drying Capacity | 50 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Pressure | 10 bar, 7 bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Singal phase |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Inspair Pneumatic India Private Limited Is One Of The Leading Of Wholesaler Service Provider Of Air Compressor, Screw Air Compressor And Air Receiver Tank Etc, Since 2020 In Ahmedabad, Gujarat
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Refrigerated |
| Capacity | 200 cfm |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 CFM |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| PSI | 16bar |
| Body Material | MS Powder coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Inspair Pneumatic India Private Limited offers Refrigerated Air Dryers designed to ensure the delivery of clean, dry compressed air. These dryers efficiently remove moisture from compressed air systems, preventing corrosion, freezing, and contamination of equipment. Ideal for a variety of industrial applications, they help maintain the reliability and longevity of pneumatic tools, machinery, and production lines. Our refrigerated air dryers are energy-efficient, easy to maintain, and offer consistent performance for optimal air quality.
Vishal Patel (Owner)
Inspair Pneumatic India Private Limited
91, 0, Shreenath Industrial Estate, S.P. Ring Road, Ranasan, Nana Chiloda
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India